fbpx Termstal Racibórz- panele fotowoltaiczne sprzedaż, montaż, dotacje
Termstal produkt polskiFotowoltaika wiodącą gałęzią OZE.

 • bufor ciepła
 • Produkt polski cieszy się obecnie dużym zainteresowaniem.

  Rozmowa z Jarosławem SZOSTAKIEM, prezesem P.P.U.H. TERMSTAL Rozmawiał: Jerzy Janczak

  Jest pan przedsiębiorcą, który połączył w swojej działalności troskę o środowisko z nowoczesnością. Czy to dlatego pański wybór padł na aktywność związaną z odnawialnymi źródłami energii?

  – Tak, zdecydowanie przymiotnik nowoczesne i innowacyjne, jak widać w szerokim spektrum rynku, jest w zasadzie kojarzone już tylko z ekologią, dbałością o środowisko naturalne. Od wielu lat nasz biznes wiąże się z dostarczaniem ekologicznych źródeł przede wszystkim ciepła, takich jak kolektory słoneczne, zasobniki solarne i cały osprzęt do nich, krok w kierunku fotowoltaiki był czymś zupełnie naturalnym.

  Fotowoltaika jest wiodącą gałęzią OZE, choćby dlatego, że jak się szacuje koszty produkcji energii z OZE w jej przypadku w ciągu dekady spadły 10-krotnie. Czy Polacy coraz bardziej się do niej przekonują i doceniają jej zalety?

  – Jeszcze pięć lat temu systemy fotowoltaiczne, były instalowane w zasadzie tylko w ramach dotacji z regionalnych programów operacyjnych, bo ich koszt był w zasadzie dwukrotnie wyższy, a ceny energii elektrycznej stosunkowo niskie. W tej chwili okres zwrotu analogicznej instalacji dla domu to około 5 lat, do wykorzystania nasi klienci mają wciąż kwotę 5 tysięcy złotych w ramach programu „Mój Prąd”. Jeśli pyta pan, czy klienci są przekonani, to z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że ciężko obecnie znaleźć osoby, dla których instalacja fotowoltaiczna czy instalacja pompy ciepła nie jest naturalnym krokiem przy budowie domu czy modernizacji domowych instalacji.

  Co w praktyce dla pańskiej branży oznacza podpisanie w Ministerstwie Klimatu listu intencyjnego o ustanowieniu partnerstwa na rzecz rozwoju przemysłu fotowoltaicznego?

  – Na pewno istotnym czynnikiem ryzyka w czasach epidemii jest transport międzynarodowy, pewny i niczym niezachwiany łańcuch dostaw jest gwarantem dobrego wykonania udzielonych kontraktów. Cieszę się, że powstaje taka inicjatywa, sami od kilku lat współpracujemy w ramach kontraktów z sygnatariuszami niniejszego porozumienia, produkt polski cieszy się obecnie dużym zainteresowaniem, gwarancja udzielana przez producenta w Polsce jest często czynnikiem decydującym w konfrontacji z innymi ofertami. Rozwój produkcji w Polsce, wpłynie tylko pozytywnie na rozwój rynku i podniesienie standardów związanych z obsługą gwarancyjną – jestem o tym przekonany.

  Coraz częściej do ogrzewania lub chłodzenia budynków wykorzystywane są pompy ciepła. Kto w kraju i jakich powodów decyduje się najczęściej na ich montaż?

  – W obecnym systemie rozliczeń energii elektrycznej wyprodukowanej z mikroinstalacji fotowoltaicznej, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie do ogrzewania budynku mieszkalnego właśnie pompy ciepła, nasi klienci doskonale umieją liczyć i wiedzą, że początkowy koszt, zostanie szybko zwrócony przez odnawialne źródło energii. W nowych budynkach to obecnie standard, przy przemyślanej zmianie dystrybucji ciepła, taka instalacja jest w pełni funkcjonalna również dla starszych budynków. Swoiste perpetuum mobile.

  Czy polskie firmy związane z OZE mają szanse zdobywać inne rynki unijne i konkurować z zachodnimi jak równy z równym? Jak im w tym trzeba pomóc?

  – Myślę, że dobra koniunktura oraz budowanie kapitału jakie ma miejsce teraz, sprawi że polscy przedsiębiorcy będą śmiało spoglądać w kierunku rynku europejskiego i międzynarodowego, a jak już wielokrotnie udowodniliśmy nie ma dla nas rzeczy niemożliwych, najlepszą pomocą będzie po prostu brak przeszkód formalnych. Ja ze swojej strony zapraszam wszystkich chętnych do pracy w mojej firmie, znajdą się miejsca dla wszystkich chętnych na wszystkich szczeblach od zarządzanie po wykonawstwo. Poszukujemy ludzi dobrze przygotowanych, jak i tych których nauczymy wszystkiego, szkoląc i na bieżąco uzupełniać wiedzę o nowe rozwiązania w dziedzinie Energii Odnawialnej. Tworzymy zespól ludzi dla których czyste powietrze, a w konsekwencji radość życia następnych pokoleń jest dobrem najwyższym. Wiemy, że nasza firma i wielu podobnych znacząco wpływa na ograniczenia produkcji prądu przez elektrownie węglowe, co bezwzględnie przełoży się na ograniczenia zanieczyszczanie środowiska.

  Zachęcamy do zapoznania się z całym nr miesięcznika "GOSPODARZ" . Czytaj całość.

Bufor ciepłaEfektywne i wygodne ogrzewanie.

 • bufor ciepła
 • Bufor ciepła - efektywne i wygodne ogrzewanie.

  Stosowane tzw. magazyny ciepła to proste w budowie urządzenia pozwalające na magazynowanie wody ciepłej, którą ogrzewa kocioł na węgiel. Zmagazynowana woda w buforze ciepła jest udostępniana w systemie, a kocioł nie musi pracować w sposób ciągły. Warstwowy układ wody w buforze ogranicza grzanie całego bufora do wysokiej temperatury, aby móc pobierać z niego ciepło. Możliwość pobierania zmagazynowanego ciepła w dowolnym czasie i ilościach dokładnie wtedy kiedy jest potrzebne. Instalacja jest tak projektowana i wyposażona w odpowiednie sterowniki, aby ciepło było dawkowane w ten sposób by utrzymać zadaną temperaturę. Zastosowanie takich rozwiązań pozwala na korzystanie z kotłowni węglowej w precyzyjny sposób porównywalny do pieców gazowych czy elektrycznych.

  Prócz wspomagania dla kotła węglowego bufor spełnia również, funkcję bojlera CWU, zbiornika do kolektorów słonecznych, przechowalni ciepła z prądu w taniej taryfie.

  Zaizolowany zbiornik potrafi magazynować wodę z niskim stopniem straty ciepła, ważną sprawą jest również to gdzie taki zbiornik jest umieszczony ale straty ciepła powinny wynosić góra 2-3 st. C/dobę dla 1000l. Jak wiadomo w przyrodzie nic nie ginie, straty ciepła na buforze ogrzewają pomieszczenie w którym taki bufor się znajduje.

  Zainteresowany rozwiązaniami, które zwiększą oszczędności w gospodarstwie?

  Zapoznaj się z naszą ofertą i umów na spotkanie z doradcą techniczno- handlowym.
Jak wybrać pellet?

 • jaki kocioł gazowy
 • Gwarantowane parametry kotła zadeklarowane przez producenta, uzyskamy wyłącznie spalając paliwo dobrej jakości. Dobór odpowiedniego paliwa (pellet) od czego zacząć wybór?

  Producenci kotłów umieszczają tabliczkę znamionową na kotle, na której znajdziemy informację jaki rodzaj paliwa zalecany jest do kotła. Jednak kupujący pelet musi wiedzieć o tym, że oznaczenie na kotle różni się od tego którym jest oznaczony pellet. Wg normy producenci kotłów podają oznaczenie paliw zalecanych do danego kotła wg następujących klas: C1, C2, D, aby dobrać odpowiedni pellet musimy ową klasę kotlarską dopasować do oznaczeń klas pelletu. W Polsce norma określa następujące klasy pelletu: A1, A2 oraz B.

  Jak się więc w tym połapać?

  • C1 = A1
  • C2 = A2
  • D = B

  Możemy ruszać na zakupy

  Klasy pelletu do zastosowań domowego oraz komercyjnego określają z jakiego surowca wykonany jest pellet, jaką posiada kaloryczność oraz jego parametry fizyczno-chemiczne, które określają jego wpływ na środowisko, nasze zdrowie z tego względu są bardzo ważne.
  • A1 - Najwyższa klasa, która określa pellet powstały z pni drzew bez obróbki chemicznej,
  • A2 - Pellet powstały z odpadów drzewnych, konarów oraz gałęzi nie poddanych obróbce chemicznej,
  • B - Pellet powstały z drewna z lasów, plantacji (wierzba energetyczna), drewna pierwotnego, produktów ubocznych i pozostałości z przemysłu drzewnego stanowiący najniższą klasę.

  Musimy pamiętać, że pellet spełniający najwyższe parametry jakościowe oraz produkcyjne gwarantuje niską emisję szkodliwych spalin tak ważną dla naszego zdrowia oraz wysoką kaloryczność. Normy pelletu określają jego również właściwości fizyczno-chemiczne takie jak wielkość granulatu, wilgotność oraz ilość popiołu. W porównaniu do węgla pellet zawiera śladowe ilości związków chemicznych takich jak siarka, chlor, azot.

  Metoda analiza jednostka Klasa A1 Klasa A2 Klasa B
  Pochodzenie źródło -- - Drewno strzały.
  - Odpady drzewne
  nie poddane obróbce
  chemicznej
  - Całe drzewa bez korzeni
  - Drewno strzały
  - Odpady z pozyskiwania drewna
  - Odpady drzewne poddane
  obróbce chemicznej
  - Drewno z lasów plantacji
  oraz innych naturalnych źródeł
  - Produkty uboczne i pozostałości
  z przemysłu drzewnego
  - Drewno używane nieprzetworzone
  chemicznie
  Średnica
  oraz długość
  mm D06,6 ± 1;

  3,15

  D08, 8 ± 1;

  3,15
  D06,6 ± 1;

  3,15 < L ≤ 40

  D08,8*1;

  3,15 < L ≤ 40
  D06, 6 ± 1;

  3,15 < L ≤ 40

  D08, 8 ± 1;

  3,15 < L ≤ 40
  Popiół, A procent wagowy
  w przeliczeniu
  na suchą masę
  A0.7 ≤ 0,7 A1.2 ≤ 1,2 A2.0 ≤ 2,0
  Trwałość
  mechaniczna, DU
  procent wagowy
  w stanie roboczym
  DU97.5 ≥ 97,5 DU97.5 ≥ 97,5 DU96.5 ≥ 96,5
  Azot, N procent wagowy
  w przeliczeniu
  na suchą masę
  N0.3 ≤ 0,3 N0.5 ≤ 0,5 N1.0 ≤ 1,0
  Siarka, S procent wagowy
  w przeliczeniu
  na suchą masę
  S0.04 ≤ 0,04 S0.05 ≤ 0,05 S0.05 ≤ 0,05
  Chlor, CI procent wagowy
  w przeliczeniu
  na suchą masę
  Cl0.02 ≤ 0,02 Cl0.02 ≤ 0,02 Cl10.03 ≤ 0,03

  Jeśli są Państwo zainteresowani, mają jeszcze pytania to zachęcamy do rozmowy z naszymi Doradcami techniczno-handlowymi.


Komin newralgiczny element systemu grzewczego.

 • komin do sezonu
 • Przygotuj komin na sezon grzewczy!

  Ważną sprawą jest utrzymanie przewodu kominowego w dobrej kondycji, jest on bowiem integralną częścią każdej instalacji wytwarzającej ciepło. Sprawność każdego kotła, którą deklaruje producent, zależna jest od drożności komina, za którą odpowiada każdy właściciel budynku. Pozbycie się wszelkich nagromadzonych popiołów lotnych, sadzy i substancji smolistych ogranicza ryzyko zatrucia się tlenkiem węgla i pożaru również dobre spalanie paliwa jest zależne od czystości komina.

  Nie czyść komina samemu!

  Zlecenie czyszczenia komina, nie rzadziej niż dwa razy do roku. Jeśli komin jest uszkodzony, podejrzewasz jego nieszczelność, rozważ zabudowę wkładów kominowych wykonanych z trwałych materiałów, dostosowany do danego źródła ciepła. W wyniku niewłaściwego czyszczenia może dojść do uszkodzenia komina, a pomysłu typu wypalanie sadzy może doprowadzić do pożaru domu. Ważną sprawą jest wystawienie przez kominiarza potwierdzenia kontroli oraz czyszczenia komina, gdyż w razie pożaru lub nieszczęśliwego zdarzenia może być potwierdzeniem dla firmy ubezpieczeniowej, że komin był należycie zadbany.

  Złe spalanie oraz złe paliwo jest przyczyną odkładania się znacznej ilości smoły i sadzy w przewodzie kominowym, które w połączeniu z wilgocią i tlenkiem siarki powoduje niszczenie przewodów kominowych, stanowią zagrożenie utraty życia wskutek zatrucia, a także pożarem.
Wybór kotła do domu.

 • jaki kocioł gazowy
 • Dobór kotła do domu wiąże się z wieloma zagadnieniami nie tylko z jego parametrami, mocą, ale także z rodzajem paliwa.

  Ważną sprawą przy wyborze kotła jest dostępność lub jej brak do instalacji gazowej. Jeśli w pobliżu naszej działki znajduje się gazociąg to dla naszej wygody jest zainstalowanie kotła gazowego, również plan zagospodarowania przestrzennego zabrania instalacji kotła na paliwo stałe na obszarach zgazyfikowanych. Druga sprawa wiąże się z otrzymaniem dotacji, jeśli mamy możliwość przyłącza gazowego to nie otrzymamy dotacji (Program "Czyste powietrze") na kocioł na paliwo stałe.

  Ograniczenia takie możemy spotkać również na obszarach chronionych nie mających przyłącza gazowego, w takim przypadku możemy skorzystać z rozwiązań elektrycznych takich jak piec indukcyjny, również dobrą alternatywą są pompy ciepła jeśli jednak zależy nam na gazie rozwiązanie może stanowić zbiornika na gaz płynny.

  Kotły na gaz mają wiele zalet:

  • są bezobsługowe;
  • zajmują niewiele miejsca;
  • nie wymagają wydzielonej kotłowni;
  • są niezbyt drogie.

  Kotły gazowe mogą ogrzewać budynki o różnym standardzie termomodernizacyjnym w sposób ekonomiczny. Oczywiście przy niskich parametrach termomodernizacyjnych wiąże się to z wyższymi rachunkami za gaz, lecz kocioł o odpowiedniej mocy zapewni odpowiedni komfort cieplny.
  Kotły gazowe zajmują nie wiele miejsca ogrzewają pomieszczenia oraz podgrzewają wodę, nie muszą mieć wydzielonej kotłowni.

  Jeśli są Państwo zainteresowani, mają jeszcze pytania to zachęcamy do rozmowy z naszymi Doradcami techniczno-handlowymi.